Magnate M196M34V10 Bimetal Bandsaw Blade, 196" Long - 3/4" Width, 10-14 Variable Tooth
★★★★★ 4.2 42 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by aaronshometech.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Bimetal band saw blades are designed to work with a woodworking saw at a speed range of 800-3,500 fpm to cut plastics, all types of woods (especially ideal for hard woods i.e. oak, maple, walnut or cherry), plastics, and non-ferrous metals (aluminum, copper, brass, etc). To cut ferrous metal (i.e. carbon steels, light alloy steels, mold steels, and tool steels), you must only use a metal-cutting bandsaw, at a speed range of 40 - 200 fpm. The following is a guideline for choosing an adequate tooth pattern to cut metal materials, Use * 20 - 24 variable to cut 1/16" to 1/4" thick material, * 14 - 18 variable to cut 1/8"" to 3/8" thick material, * 10 - 14 variable to cut 3/16" to 7/16" thick material, * 8 - 12 variable to cut 1/4" to 1/2" thick material, * 6 - 10 variable or 6 Hook to cut 5/16" to 5/8" thick material, * 5 - 8 variable or 6 Hook to cut 3/8" to 1" thick material, * 4 - 6 variable or 6 Hook to cut 1/2" to 2" thick material, * 3 - 4 variable or 4 Hook to cut 3/4" to 4-1/2" thick material, * 3 Hook to cut 1" to 6" thick material, * 2 Hook to cut 2" to 12" thick material. All Magnate bandsaw blades are welded and fabricated in the USA. While the coils and materials used are from U.S. brands, they may be sourced overseas. Please note: The images shown, which represent a single blade, are for general reference only and may not exactly match the blade you receive.
  • 16' 4" (16 feet 4 inch) Long; 0.035" Thickness
UPC 764968878506
Brand Name MAGNATE
Part Number M196M34V10
Manufacturer Magnate
Material Type Bimetal
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
42 ratings | 17 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (33)
4 stars
6% (3)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (5)