★★★★★ 4.5 137 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by aaronshometech.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Name:3TN82 Engine Overhaul Rebuild KitPart number:129402-22080 12940222080Application:Compatible with Yanmar 3TN82-RJB 3TN82 Engine YM258 YM258D Tractor JD JD30 ExcavatorThis Product size:Piston :129402-22080 Φ82mm TL 86.5mmPin Diameter: 26.0*65.0mmRing(129402-22500):2.0*2.0*4.0mm( Combustion Chamber 44mm )This package includes:1 Set Full Gasket Kit with Head Gasket1 Set STD Crankshaft / Main Bearing 1 Set STD Connecting Con Rod Bearing 1 Set STD Thrust Washer / Bearing3 Pieces STD Cylinder Liners (Semi-finished)3 Pieces STD Piston3 Sets STD Piston Rings3 Pieces STD Piston Pin3 Pieces Intake Valves3 Pieces Exhaust Valves3 Pieces Intake Valves Seats3 Pieces Exhaust Valves Seats3 Pairs STD Piston Clip6 Pieces Valve Guides
  • Product Name:3TN82 Engine Overhaul Rebuild Kit
  • Part number:129402-22080 12940222080
  • Application:Compatible with Yanmar 3TN82-RJB 3TN82 Engine YM258 YM258D Tractor JD JD30 Excavator
Brand DJCXYSM
Model Engine Overhaul Rebuild Kit
Exterior Chrome
Manufacturer DJCXYSM
Item model number 129402-22080 12940222080
Manufacturer Part Number 129402-22080 12940222080
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
137 ratings | 56 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (114)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)